Formalności związane z międzynarodową sprzedażą towaru
Międzynarodowa sprzedaż towarów to rozwiązanie, które wymaga dopełnienia wielu formalności. Tylko wtedy może przebiegać zgodnie z prawem i bez ewentualnych konsekwencji za ich niedopełnienie. Import oraz eksport towarów wymaga informowania o obrocie produktami, co jest podstawą prowadzonych statystyk. O czym warto pamiętać?
Jakich formalności trzeba dopełnić przy międzynarodowej sprzedaży towarów?
W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatek VAT co do zasady wynosi 0%. Konieczne jest natomiast spełnienie określonych warunków. Dostawa musi następować na rzecz podatnika posiadającego identyfikator do takich transakcji. Numer ten i własny VAT UE podaje się na fakturze stwierdzającej dostawę. Zanim złoży się deklarację podatkową, trzeba posiadać dowód, że towar opuścił kraj i został dostarczony do kontrahenta. Niezbędne jest także wypełnienie deklaracji Intrastat, w skład której wchodzi właśnie kserokopia faktur WNT lub WDT oraz zestawienia pomocnicze.
O czym pamiętać wypełniając deklarację Intrastat?
Deklarację Intrastat należy złożyć za okres bieżący nie później niż 10. dnia miesiąca następnego po miesiącu sprawozdania. Należy również wypełnić numer zgłoszenia w danym okresie sprawozdawczym i jego numer wersji. Kolejny punkt to zaznaczenie rodzaju deklaracji – czy jest to zgłoszenie, korekta pojedynczych informacji, czy może całego dokumentu. Ważny element deklaracji stanowi również wpisanie odpowiedniego kodu izby celnej, do której deklaracja jest składana. Należy także wpisać pełne dane odbiorcy lub nadawcy. Nie można zapominać również o podaniu łącznej wartości fakturowej w złotych polskich, łącznej wartości statystycznej w złotych polskich, łącznej liczby pozycji, opisu towaru, kodu kraju przeznaczenia lub kodu kraju wysyłki, a także kodu warunków dostawy. W dopełnieniu wszystkich tych kwestii pomoże agencja celna Intrastat, która dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.
Co oznacza skrót WDT?
WDT to skrót doskonale znany wszystkim osobom, które prowadzą handel z zakresu towarów i usług na terenie Unii Europejskiej. Jest to Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów, w ramach której kupujący musi naliczyć i wykazać należny VAT. Dzięki WDT możliwy jest bardziej swobodny i korzystny handel między przedsiębiorcami w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana