Jakiej kontroli może zostać poddany towar na granicy?
W Polsce działa wiele firm zajmujących się szeroko pojętym handlem międzynarodowym. Przedsiębiorcy działający w tej branży muszą mieć świadomość konieczności poddawania kontrolom celnym produktów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Przy realizacji tego procesu trzeba przestrzegać określonych procedur. Jeśli interesuje Cię pogłębienie swojej wiedzy na ten temat, dobrze trafiłeś. Najważniejsze informacje znajdziesz w tym tekście.
Czym jest odprawa celna?
Kontrolę celną określa się mianem odprawy celnej. Pod tym pojęciem rozumie się szczegółową analizę dokumentacji wyrobów przewożonych przez granicę danego państwa. W zależności od okoliczności czynnościom kontrolnym mogą podlegać całe dostawy towarów bądź wybrane partie produktów zadeklarowane do odprawy. Co istotne, obowiązkiem przejścia określonych procedur celnych oraz uiszczenia wszelkich związanych z tym opłat objęte są jedynie dobra materialne przywożone z krajów niezrzeszonych w UE i wywożone do nich. Handel międzynarodowy odbywający się w granicach Unii Europejskiej może natomiast odbywać się bez żadnych ograniczeń. W tej sytuacji nie jest wymagana odprawa celna.
Kontrole celne dzielą się na różne rodzaje. Wśród nich można wyodrębnić odprawę celną:
ostateczną – dotyczy towarów, które po przepuszczeniu przez polską granicę pozostają w kraju nabywcy;
czasową – odnosi się do dóbr, które po pewnym czasie wracają do kraju pochodzenia;
odroczoną – występuje wówczas, gdy doszło do scedowania odpowiedzialności za przeprowadzenie kontroli z jednego urzędu celnego na drugi.
Odprawy celne mogą też mieć charakter zwykły lub uproszczony.
Kontrole sanitarne na granicy
Przedsiębiorcy handlujący artykułami spożywczymi bądź wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością powinni zdawać sobie sprawę z konieczności poddawania produktów przywiezionych spoza UE kontrolom sanitarnym przeprowadzanym na granicy. Specjaliści z takich przedsiębiorstw, jak firma NET-CARGO działająca w branży transport spedycja, wskazują, że wykonywaniem takich kontroli zajmują się osoby dysponujące zezwoleniami otrzymanymi od państwowego granicznego inspektora sanitarnego. Czynności kontrolne odbywają się w granicznych punktach sanitarnych. Po ich zakończeniu wydaje się świadectwo potwierdzające bezpieczeństwo stosowania danego produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana