Śmigłowiec Robinson R66. Charakterystyka
Interesujesz się lotnictwem? Zrobiłeś licencję pilota? Marzysz o tym, aby chociaż raz w życiu móc samodzielnie kierować śmigłowcem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, który śmigłowiec uznawany jest za lidera w swojej klasie ze względu na wydajność i ładowność dużego bagażnika. Sprawdź, jaki jest najpopularniejszy turbinowy śmigłowiec, a może dzięki firmie obsługującej i serwisującej helikoptery, będziesz mógł w przyszłości kupić taki egzemplarz.
Podstawowe informacje na temat śmigłowca Robinson R66
Za projekt maszyny i jej wykonanie odpowiada Robinson Helicopter Company. R66 ma cztery miejsca dla pasażerów i jedno dla pilota. Od poprzednich modeli różni się szybszą i płynniejszą pracą, a także uwzględnieniem osobnego przedziału ładunkowego. Model ten wyposażono w silnik turbowałowy Rolls-Royce RR300. Aby móc samodzielnie sterować tego typu maszynami, należy odbyć szkolenie pilota śmigłowca.
Najważniejsze daty w historii R66
R66 zapowiedziano w 2007 roku, a produkcja zaczęła się w 2010 roku. Zyskał uznanie w środowisku lotniczym ze względu na turbinowy napęd. Do powszechnego użytku weszła wersja policyjna tego modelu. Ma ona podczerwień skierowaną do przodu, system rozgłoszeniowy PA, reflektory oraz kamery w standardzie. Ze względu na eksploatację, policyjne śmigłowce wymagają regularnego serwisu oraz obsługi technicznej. Rzetelną firmą, mającą te usługi w swojej ofercie jest Helimax, charakteryzujący się terminowością i dyspozycyjnością oraz wykwalifikowanymi pracownikami. W 2013 i 2014 roku nadano R66 certyfikaty przez Rosję, kraje Europejskie i Chiny. Dzięki temu R66 ma przyznany ESA oraz CAAC. Istnieje także wersja Robinson R66 Turbine Marine, która charakteryzuje się pływakami. Model ten ma certyfikat FAA. W 2017 firma Robinson ogłosiła certyfikację R66 Turbine Newscopter oraz zadecydowała o zastosowaniu nowego, lekkiego akumulatora, o równie dużej pojemności, w wyposażeniu opcjonalnym.
Ogólna charakterystyka i specyfikacja R66
R66 udźwignie obciążenie do 540 kg. Ma prawie 9 m długości i niecałe 1,5 m szerokości. Waży 585 kg. Prędkość przelotowa wynosi 200 km na godzinę i nie zaleca się przekraczania 260 km na godzinę. Zasięg maszyny oscyluje w granicach 650 km. Wznosi się z prędkością 5,1 m na sekundę i zużywa 87 litrów paliwa na godzinę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana