Zasady transportu ładunków ponadgabarytowych
Ładunki ponadgabarytowe zazwyczaj są trudne do przewożenia. Transport tego typu towarów odbywa się przy użyciu odpowiednio dobranych samochodów. Przed realizacją całego przedsięwzięcia należy starannie zaplanować poszczególne kroki. Wszelkie nieprawidłowości w tym aspekcie mogą bowiem pociągnąć za sobą dotkliwe kary finansowe dla niesumiennych dostawców. Nie wahaj się i już dziś dowiedz się, jak transportuje się ładunki nienormatywne.
Ładunek ponadgabarytowy – definicja i charakterystyka
Ładunkiem ponadgabarytowym zazwyczaj nazywa się towary, których minimalna masa wynosi 42 tony, a ich wysokość przekracza 4 m przy szerokości wynoszącej co najmniej 2,5 m oraz długości na poziomie przynajmniej 16,5 m. Transport takich przedmiotów odbywa się zazwyczaj przy użyciu pojazdów, których nacisk osi z ładunkiem albo bez jest większy od dopuszczalnych dla danej drogi wartości. Całkowita masa załadowanego pojazdu wraz z kierowcą i paliwem w tym przypadku przekracza zwykle normy wskazane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Przewożeniem ładunków ponadgabarytowych z reguły zajmują się profesjonalne firmy, takie jak DIERA, oferujące klientom transport międzynarodowy różnych towarów. Z usług związanych z przewozem towarów ponadgabarytowych najczęściej korzystają przedsiębiorstwa zainteresowane przewozem maszyn budowlanych albo rolniczych, jak również mebli i wyposażenia fabryk oraz zakładów pracy.
Przepisy dotyczące transportowania ładunków nienormatywnych
Ładunki nienormatywne mogą być transportowane tylko przez przewoźników dysponujących odpowiednimi zezwoleniami. Wyróżnia się siedem rodzajów tego typu uprawnień wydawanych przez odpowiednie organy (np. zarządca drogi, starosta, Naczelnik Urzędu Celnego itp.). Pierwsze dwie kategorie odnoszą się do ładunków podzielnych, pozostałe natomiast do niepodzielnych. W zezwoleniu zamieszcza się szereg obowiązkowych informacji, takich jak choćby czas trwania przewozu, dokładną trasę przejazdu, a także dane o pojeździe, za pomocą którego realizowany jest transport specjalistyczny ładunków ponadgabarytowych. Wszelkie czynności transportowe muszą być zgłoszone konkretnym organom. Należy także pamiętać o uiszczeniu opłat w stosownej wysokości za niestandardowe użytkowanie dróg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana